دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۱

تاريخچه سازمان ساماندهی مشاغل شهری(میادین)

 تاريخچه سازمان

سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی قزوین در سال1384 با هدف ایجاد تسهیلات لازم در امر تهیه و توزیع میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی در جهت حمایت از تولید کنندگان (با اولویت فعالیتهای کشاورزی) تاسیس شد تا بتوانند مسیر حرکت محصولات را از تولید به توزیع با اصول صحیح هدایت نماید  همچنین با ساماندهی به مشاغل شهری با رعایت طرحهای جامع ،تفضیلی و مقررات موضوعه در اساسنامه سازمان گامی در جهت خدمت رسانی بیشتر به شهروندان نهاده باشد.

یکی از مهم ترین اهداف این سازمان، ساماندهی صنوف و مشاغل مزاحم شهری با رویکرد انتقال، جابجایی، سامان بخشی، تغییر فعالیت و نوسازی مشاغل با توجه به ویژگی های محلی و استفاده از ابزارهای تشویقی و بازدارنده موثر با همکاری اصناف و اتحادیه های صنفی می باشد. (بند 20 ماده 55  قانون شهرداریها) ایجاد، بهره برداری و نگهداری میادین مرکزی میوه و تره بار، بهره برداری و توسعه میدان ها و بازارهای ثابت و محله ای عرصه محصولات و فرآورده های کشاورزی، دامی، طیور و آبزیان و نظارت بر عملکرد آنها با همکاری سایر دستگاههای ذیربط از جمله وظایف سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی است.

تمهیدات لازم برای تسهیل در استفاده شهروندان از مهارتهای فنی و تخصصی کارگران موقت و فصلی دارای مجوز نیز از وظایف سازمان ساماندهی مشاغل و فرآوردههای کشاورزی است.

لازم به ذکر است تغییر نام و شرح وظایف جدید سازمان در سال 1395 با ابلاغ اساسنامه  از سوی وزیر محترم وقت کشور به سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی صورت پذیرفت.