چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۲۷

شهرداري قزوين همزمان با روز جهاني "توالت" همايش و جشنواره "انتخاب بهترين توالت" را برگزار مي‌کند

شهرداري قزوين همزمان با روز جهاني "توالت" همايش و جشنواره "انتخاب بهترين توالت" را بر گزار مي‌کند و مرکز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران نيز در اين همايش با بررسي مطالعات صورت گرفته در اين حوزه شرکت خواهد داشت .

 

به گزارش رورابط عمومي مرکز مطالعات وبرنامه ريزي شهر تهران، محمد مجابي، معاون علم و فن آوري مرکز مطالعات وبرنامه ريزي شهر تهران با اعلام اين خبر گفت:مرکز مطالعات براي اينکه بتواند مطالعات مناسبي را در حوزه مديريت شهري به منظور رفع معضلات شهري به انجام رساند که داراي قابليت اجرايي نيز باشد بايد نشست‌هاي تخصصي با حضور کارشناسان زبده در اين حوزه‌ها برگزار کند.
وي با اشاره به اينکه مرکز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران اين نشست‌ها را به صورت مشترک با شهرداري‌هاي شهرستان‌ها نيز برگزار مي‌کند، اظهار داشت: همايش انتخاب برترين توالت که با همکاري شهرداري قزوين در تاريخ 28 آبان ماه (19 نوامبر) همزمان با روز جهاني " توالت " برگزار مي‌شود، از جمله اين نشست‌هاي تخصصي خواهد بود.
مجابي ضمن تاکيد بر اين امر که يکي از مباحث مهم رعايت بهداشت در سرويس‌هاي بهداشتي است ، خاطرنشان کرد: اين موضوع در دستور العمل هاي متعدد به تصويب نهادهاي بين المللي رسيده و بسيار مورد توجه است.
معاون علم و فن آوري مرکز مطالعات وبرنامه ريزي شهر تهران با بيان اينکه يک گرم مدفوع انسان مي‌تواند دربردارنده ميليون‌ها ويروس، باکتري و انگل باشد که با عدم رعايت بهداشت به راحتي قابل انتقال است، تصريح کرد: امروزه بسياري از مردم در نقاط مختلف دسترسي به توالت‌هاي تميز ندارند و با توجه به جايگاه توالت‌ها، لازم است توجه جدي به اين نکته صورت گيرد.
مجابي تاکيد کرد: نزديک به 11 سال است که مراسم روز جهاني توالت در کشورهاي دنيا با نشست‌هاي مختلف برگزارمي شود و امسال نيز بنا شده است ، اين گردهمايي در کشور چين باشد.
وي با اشاره به اينکه در فرهنگ ايراني اسلامي ميزان توجه به مسائل بهداشتي زياد است و پيشينيان نيز به اين موضوع اهميت بسياري داده‌اند ،افزود: با اين وجود بسياري ازنکاتي که بايد در سرويس‌هاي بهداشتي رعايت شود ، مورد توجه قرار نگرفته و جنبه‌هاي بهداشتي آن رعايت نشده است.
مجابي ضمن تاکيد بر اين امر که در سرويس‌هاي بهداشتي بايد استاندارهاي متعددي رعايت شود، گفت: بايد تعداد سرويس‌هاي بهداشتي عمومي زنانه و مردانه با جمعيت کشور متناسب باشد، از سوي ديگر نور سرويس‌ها، جنس کف و ديوارها و نوع سنگ به کار رفته، امکان تميز کردن و شست و شوي نوزاد و برخورداري از آب گرم نيز از نکات ديگري است که قطعاً بايد مورد توجه قرار گيرد.
به گفته وي بوي آزاردهنده نيز از نکات بسيار مهمي است که در سرويس‌هاي بهداشتي عمومي کشور ما به آن توجه نمي‌شود و اين بو معمولاً تمام محوطه اطراف سرويس‌هاي بهداشتي را نيز در بر مي‌گيرد.
مجابي همچنين يکي از مشکلات جذب گردشگر در کشور را معضل سرويس‌هاي بهداشتي دانست و عنوان کرد: البته در جايگاه گردشگري جدا از موضوع جذب گردشگر بايد به اين نکته توجه کنيم که به عنوان کشوري اسلامي که در آن توجه ويژه‌اي به مقوله نظافت شده است نبايد از نگاه گردشگران خارجي با سرويس‌هاي بهداشتي آلوده مورد سوال قرار بگيريم.
وي تصريح کرد: شهرداري قزوين هم‌زمان با روز جهاني "توالت" همايش و جشنواره "انتخاب بهترين توالت" را بر گزار مي‌کند و مرکز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران نيز در اين همايش با بررسي مطالعات صورت گرفته در اين حوزه شرکت خواهد داشت .
مجابي اظهار اميدواري کرد که اهداف اين همايش مورد توجه قرار گيرد و با ارائه استانداردهاي لازم؛ همايش بتواند با جلب توجه عمومي، مشارکت را در جامعه در اين حوزه گسترش دهد و همان‌طور که مردم در گذشته با وقف و احداث آب انبار به پاکيزگي عمومي توجه مي‌کردند ؛ اکنون نيز چنين اقدامي در زمينه سرويس‌هاي بهداشتي صورت گيرد.
به گفته وي در حال حاضر نه تنها در مکان‌هاي عمومي بلکه در اماکن خصوصي مانند رستوران‌ها نيز مشکل سرويس بهداشتي وجود دارد و با توجه به اينکه بر اساس مطالعات ، هر انسانبطور متوسط 3 سال از زمان عمر خود را در توالت به سر مي‌برد توجه به جايگاه بهداشت در سرويس‌هاي بهداشتي از نکات بسيار حائز اهميت است.
مجابي در پايان با بيان اينکه اقدام شهرداري قزوين در برگزاري همايش "انتخاب بهترين توالت" را ارج مي‌نهم، خاطرنشان کرد: از اينکه مرکز مطالعات نيز در اين زمينه همکاري دارد، خوشحال و اميدوارم بتوانيم تابوي اين مشکل را بشکنيم ، چرا که در اين حوزه اگر از اکثريت جامعه نظر سنجي کنيم همه به اين معضل شهري اعتراض دارند .
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط